بازی آنلاین و نقش آفرینی Vainglory

Vainglory یک بازی آنلاین چند نفره میدان جنگی میباشد که توسط کمپانی Super Evil برای هر دو سیستم عامل اندروید و IOS منتشر شده است. این بازی نسخه ساده ای بر اساس ویندوز می باشد که در آن در دو تیم مخالف با سه بازیکن متفاوت برای نابود کردن نیروهای دشمن به وسیله کنترل کردن مسیر پایگاه انجام می شود که به وسیله برج ها خط کشی شده است و با استفاده عوال دشمن حفاظت می شود. خارج از مسیر اصلی بازیکن ها با یکدیگر به جنگ خواهند پرداخت تا بتوانند منابع اضافی را به دست بیاورند. در نوامبر سال 2014 این بازی بعد از مدت زمان بیشتر از 1.5 سال برای سیستم عامل IOS عرضه و در سال 2015 نسخه اندرویدی آن ریلیز شد.

vainglory

 معرفی و بررسی بازی Vainglory

ساخت بازی از سال 2012 توسط یک تیم بازی سازی آغاز شد. اپل در سال 2014 بود که از نسخه مخصوص IOS بازی پرده برداری کرد. تیم سازنده به دنبال آن بودند که یک بازی با گیم پلی طولانی و بسیار سرگرم کننده را طراحی کنند که در آن کاربران با استفاده از یک شبکه قابلیت بازی کردن را دارا باشند. بررسی هایی که از این بازی شده است به صورت عمده بسیار مطلوب از آب در آمده اند. منتقدان گرافیک، کاراکترها و مراحل بازی را ستایش کرده اند اما اصلی ترین انتقادی که بر ان وارد بود، فقدان ویژگی های ارتباط تیم ها بود. روزنامه The Guardian از این بازی به عنوان بهترین بازی سیستم عامل IOS در سال 2014 نام برده است.

Vainglory یک بازی multiplayer online battle arena (MOBA) در سبک بازی هایی مانند League of Legends and Dota 2 می باشد با این تفاوت که برای گوشی های هوشمند عرضه شده است. داستان این ژانر در مورد دو تیم مخالف یکدیگر میباشد که در حال تلاش برای نابود کردن هم دیگر در یک مسیر هستند که با نام “lane” شناخته می شود که پایگاه ها را به هم دیگر متصل می کند.

در Vainglory هر تیم 3 بازیکن دارد و هرکدام یک Avatar را کنترل می کنند که به عنوان “Hero” شناخته می شود. Computer-controlled creeps نیز به عنوان عوامل بازی شناخته می شوند. سعی کنید در پایگاه نظامی نیروهای دشمن رخنه کرده و در پایگاه نیروهای دشمن lane را دنبال کنید و با نیروهای دشمن به مبارزه پرداخته و برج هایی که در مسیر قرار دارند را نابود کنید. هدف بازیکن ها در این بازی افزایش تجربه و پول و طلا به وسیله مبارزه با نیروهای دشمن، برج ها و دیگر بازیکن ها می باشد. همچنین در مسیر رسیدن به پایگاه دشمن باید کریستال هایی را که مشاهده می کنید نیز نابود کنید.

قسمت lane در بازی که اغلب به عنوان جنگل شناخته می شود که در آن بازیکن ها برای تحت کنترل گرفتن بازی جهت به دست آوردن طلا و افزایش قدرت نیروها استفاده می شود. این تحت کنترل گرفتن، شامل منبع واحد ها، معدن طلا و Kraken (یک نیروی قدرتمند که آماده شدن آن 15 دقیقه طول می کشد و می توانید از آن برای مبارزه با نیروهای دشمن استفاده کنید) میباشد.

بر همین اساس استفاده از Kraken در طول بازی معمولا باعث رسیدن به پیروزی خواهد شد. تیم مخالف می تواند این نقاط کنترل را دوباره پس بگیرید و آن را برباید. جنگل جایی برای پنهان کردن هیروها از دید بازیکن ها، عوامل بی طرف برای کشتن و یک استور برای ارتقاء خریدها دارد.

در May 2015 چهارده قهرمان در بازی وجود داشتند. در گذشت زمان توسعه دهنده ها قهرمان های جدیدی با مهارت های مختلفی به بازی اضافه کردند که البته در انها تناسبی برای یک رقابت جوانمردانه وجود داشت. برای مثال، یک قهرمان ممکن است در lane قدرتمند باشد اما برای استفاده در جنگل بسیار کند باشد. در حالی قهرمان دیگری ممکن است کاملا برعکس این موضوع را صدق کند. بازیکن ها از بین 3 مهارت حمله مختلف که با استفاده از دستورات technology tree آپگرید می شوند انتخاب کنند. انتخاب شخصیت های رایگان در طول بازی به صورت چرخشی است و دیگران می توانند آنها را خریداری کنند.

این بازی از دو روش برای خرید درون برنامه ای استفاده می کند: یکی از انها در طول بازی به دست می آید و به عنوان افتخارات جنگی محسوب می شود و روش دیگر قابلیت خریداری به صورت نقدی می باشد. قهرمان هایی که قدرت بسیار بالایی دارند، نسبتا گران قیمت نیز هستند. متاسفانه بازی Vainglory ویژگی ارتباط تیمی مانند چت به صورت متنی یا صوتی را دارا نمی باشد.